Jaką lodówkę kupić?

W każdym pomieszczeniu mieszkalnym należy zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie domu/mieszkania. To nie tylko kwestia odpowiednich mebli, ale także potrzebnego sprzętu RTV i AGD. W sypialni niezbędne będzie oczywiście porządne łóżko, w salonie piękny oraz funkcjonalny stół, może telewizor lub inne urządzenie RTV, natomiast trudno sobie wyobrazić kuchnię bez lodówki.

Osoby wybierające lodówkę lub inny sprzęt AGD, bardzo często kierują się przede wszystkim ceną oraz wyglądem. Jednak w przypadku lodówki warto zainteresować się parametrami, gdyż lodówka ma przede wszystkim pełnić funkcje użytkowe. Na co trzeba zawrócić uwagę?

Niezwykle ważnym elementem każdej lodówki jest jej klasa energetyczna. Przecież to urządzenie, które nieustannie bywa podłączone do prądu. Dlatego korzystniejsze wydaje się kupno nawet droższego modelu, ale w klasie energetycznej A lub jeszcze lepiej A++. Koszty i tak się zwrócą w trakcie eksploatacji tego urządzenia AGD. Różnice w poborze prądu miedzy klasą A++ oraz klasą B mogą wynieść aż 300 kWh rocznie, a to naprawdę bardzo duża różnica, którą odczują nasze portfele.

Ważne jest także, czy potrzebujemy lodówkę z zamrażalnikiem czy też bez zamrażalnika. Ten pierwszy typ może mieć zamrażalnik umiejscowiony na górze lub na dole. Lodówka z dolnym zamrażalnikiem wydaje się lepszą opcją dla osób starszych i mających problemy z kręgosłupem. Po prostu nie trzeba się schylać codziennie po świeże produkty. Z zamrażalnika jednak rzadziej się korzysta.

Należy również podjąć decyzję odnośnie drzwi. Lodówki jednodrzwiowe z reguły mają mniejszą pojemność, ale dzięki temu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Nadają się dla singli i par. Lodówki dwudrzwiowe są wysokie i bardzo pojemne. Idealnie się więc nadają dla większych rodzin. Największą pojemność posiadają lodówki typu side by side, w których chłodziarka i zamrażalnik znajdują się obok siebie. Ze względu na wielkie gabaryty, takie lodówki AGD nadają się jedynie do niezwykle przestrzennych pomieszczeń kuchennych.

Na pewno trzeba się zdecydować, czy chcemy lodówkę do zabudowy czy też nie. Ten pierwszy rodzaj sprawia wrażenie bardziej estetycznego, ale to wiąże się ze zdecydowanie wyższymi kosztami. Poza tym, warto zastanowić się nad rozmieszczeniem półek, kolorem lodówki oraz przydatnymi funkcjami typu No Frost, wakacje i rozwiązania antybakteryjne.
Zresztą, każdy z pewnością ma swoje wymagania dotyczące sprzętu AGD czy RTV i tym należy się kierować.