Jak wybrać adwokata?

Obłożenie sądów sprawami jest najlepszym dowodem na to, że istnieje duże zapotrzebowanie na pomoc prawną. Niestety, polskie prawo jest często zbyt skomplikowane dla przeciętnego obywatela, a i spornych obszarów jest wiele, więc rynek usług prawniczych stale się rozrasta. Do tego należy dołożyć postępującą deregulację i w efekcie okazuje się, że potencjalny klient może dziś mieć problem z wyborem odpowiedniego prawnika – choćby dlatego, że nie wie do kogo powinien się zgłosić, czego od takiej osoby może wymagać i oczekiwać oraz z jakimi kosztami musi się liczyć. Aby rozpoznać dobrego adwokata, choć ocena kompetencji to skomplikowany problem, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Jedną z najważniejszych i najbardziej podstawowych jest upewnienie się co do wiedzy i doświadczenia adwokata oraz sposobu jej wykorzystania. Innymi słowy, jeśli szukamy prawnika, nie powinniśmy iść do tego, który przyjmuje sprawy z bardzo szerokiego zakresu prawodawstwa. Lepiej wybrać specjalistę, który będzie doskonale znał swoją dziedzinę. Dzięki temu poradzi sobie i lepiej, i szybciej. Nie oznacza to, że nie należy korzystać z kancelarii czy prawników realizujących usługi w kilku obszarach. Realia rynku są takie, że nie zawsze możliwe jest funkcjonowanie w jednej, zwłaszcza niszowej specjalności. Pojedynczy adwokat może jednak specjalizować się w kilku dziedzinach, nie wspominając już o kancelariach, które mogą zapewniać kompleksową obsługę klientów. Chodzi tu zatem raczej o to, że szukając adwokata należy zwrócić uwagę, czy aby faktycznie zna on na wylot dziedzinę, w której potrzebujemy pomocy.

Przed kontaktem z danym prawnikiem warto dobrze sprawdzić opinie o nim. Istnieją fora, serwisy i katalogi grupujące kancelarie i prawników (za pomocą tych dwóch ostatnich oraz wyszukiwarek najłatwiej i najszybciej wyszukać odpowiednich prawników). Część z tych stron zawiera oceny oraz komentarze, które mogą być pomocne przy wyborze i mogą poświadczyć skuteczność danej osoby. Należy tylko podchodzić do nich ze stosownym dystansem, gdyż i w tej branży mamy do czynienia z marketingiem szeptanym. Dużo bardziej wiarygodne są na pewno referencje od poprzednich klientów. Dobry prawnik nie powinien mieć problemów z ich przedstawieniem. Można również kierować się opinią znajomych, jednakże ta kwestia wiąże się z dużą przypadkowością – jeśli nie mamy wśród przyjaciół nikogo z kręgów adwokackich, możemy nie trafić na najlepszego możliwego specjalistę. Wypytywać warto także samego prawnika, zwłaszcza w kontekście tego jak będzie prowadzić naszą sprawę, czy zleci ją aplikantom do opracowania, czy ma doświadczenie, czy miał już podobne sprawy. Ważne jest nie tylko co taki adwokat nam odpowie, ale i jak to zrobi.

Dobry prawnik powinien mieć także pewne cechy charakteru, które mogą być dla nas sygnałem, że trafiliśmy na właściwą osobę. Choćby intuicja, empatia i wyczucie. Prawnik bez wrażliwości na drugiego człowieka prawdopodobnie jest w tym zawodzie dla pieniędzy. To zaś oznacza, że jego zaangażowanie nie będzie równie duże, co w przypadku adwokata, dla którego jego działania mają także ideowe znaczenie. Nie zawsze pierwsze wrażenie jest słuszne, ale rzeczowość i taktowność w głosie powinny iść ze sobą w parze. Wyniosłość i duma mogą za to świadczyć o pewnych niedoskonałościach charakterologicznych, ale przede wszystkim, kiedy jesteśmy traktowani z góry, gorzej jest nam się z drugą osobą komunikować. Dlatego też lepszym adwokatem jest ten, który okaże nam zrozumienie i będzie się nam z nim dobrze rozmawiało. Dobry radca prawny powinien wzbudzać nasze zaufanie. Należy wszakże pamiętać, że nawet najlepszy adwokat nie zagwarantuje nam wygrania sprawy czy pozytywnego rozstrzygnięcia sporu. Wybór niekompetentnej osoby może jednak mieć spory wpływ na końcowy osąd, nie wspominając już o tym, że efekt jego błędów poczujemy również jeśli chodzi o zasobność naszego portfela.