Leczenie żylaków metodą EVLT oraz metodą skleroterapii parowej

Nowoczesne metody leczenia żylaków pozwalają na uzyskanie optymalnych wyników przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka oraz dyskomfortu pacjentów. Obecnie najlepsze metody stosowane w tej przypadłości to laserowe usuwanie żylaków EVLT oraz skleroterapia parowa.

 

Laserowe usuwanie żylaków EVLT

Laserowe usuwanie żylaków (EVLT od ang. Endovenous Laser Treatment) to metoda, która została opracowana w USA i zastosowana po raz pierwszy w 2002 roku. Od tego czasu jest ona prowadzona coraz częściej na całym świecie, a także dostępna jest w Polsce. Za jej popularność odpowiadają głównie wysoka skuteczność oraz minimalne ryzyko wystąpienia powikłań. Także zaletą tej metody jest większe bezpieczeństwo i wygoda pacjenta, ponieważ nie wymaga ona późniejszej hospitalizacji. Ryzyko niepowodzenia zabiegu oraz nawrotu żylaków jest niskie i wynosi tylko koło 5%.

 

Jest to obecnie najlepsza alternatywa dla klasycznego strippingu, który jest poważniejszym zabiegiem chirurgicznym. Do leczenia laserem kwalifikują się głównie pacjenci, u których w badaniu USG Doppler wykazano niewydolność żył odpiszczelowych i/lub odstrzałkowych. Jest stosowana przy dużych, średnich i małych żylakach.

 

Zabieg EVLT wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wprowadzeniu do niewydolnej żyły specjalnego cewnika, którego końcówka jest w stanie emitować światło lasera, co pozwala na uniknięcie cięć i blizn. Lekarz cały czas sprawdza jego położenie na urządzeniu USG. Wyzwolona energia laserowa wywołuje obkurczenie i zamknięcie żyły, dlatego też nie jest konieczne jej usuwanie. Zabieg trwa około 30-45 minut. Po zakończeniu zabiegu na kończyny nakładane są opatrunki uciskowe.

 

Skleroterapia parowa

Skleroterapię parową opracował francuski chirurg Rene Milleret i również jest ona coraz częściej stosowana w gabinetach lekarskich w warunkach ambulatoryjnych. To metoda pozwalająca na zamykanie dużych, średnich i małych żylaków, także o krętym przebiegu.

 

Zabieg jest bezinwazyjny, wyróżnia się wysoką skutecznością oraz komfortem dla pacjenta. Polega on na wykonaniu znieczulenia miejscowego i nakłuwaniu żylaków z użyciem specjalnego aplikatora z generatorem pary wodnej o temperaturze 110-120 stopni Celsjusza. Lekarz cały czas kontroluje przebieg zabiegu urządzeniem USG. W ten sposób żyła zostaje uszkodzona termicznie, następuje jej zwłóknienie i zrastanie żylaka. Zabiegi trwają około 60 minut. Po ich zakończeniu pacjent może powrócić do domu oraz swoich codziennych czynności.