Kategorie
Bez kategorii

Turniej Wimbledon – co warto o nim wiedzieć?

Zainteresowanie Wimbledonem w ostatnim czasie znacznie wzrosło i Polacy coraz częściej poszukują informacji na jego temat. Zobacz, czym dokładnie jest Wimbledon, jakie ma on tradycje i jakie sukcesy odnieśli w nim Polacy!

Czym jest turniej Wimbledon?

Termin jak Wimbledon odnosi się do tenisowego turnieju, który odbywa się już od 1877 roku w Wielkiej Brytanii, a dokładnie w Londynie. Turniej ten określany jest jako The Championships.

Początkowo Wimbledon był rozgrywany jako mistrzostwa Anglii, natomiast obecnie jest on jednym z turniejów wchodzących w skład Wielkiego Szlema.

Do turniejów Wielkiego Szlema zaliczane są:

  • Australian Open
  • Roland Garros
  • US Open
  • Wimbledon

Podczas turniejów Wimbledon rozgrywany jest tenis ziemny. Rozgrywane są turnieje dla mężczyzn i dla kobiet, w tym również dla par.

Kiedy odbywa się Wimbledon?

Tradycyjnie Wimbledon odbywa się corocznie i odbywa się on w terminie będącym przełomem czerwca i lipca.

Początki rozgrywek mają miejsce w poniedziałek. Przez długi czas niedziela była wolnym dniem, ale od 2022 roku także w tym dniu prowadzone są rozgrywki.

Historia turnieju Wimbledon

Pierwszy turniej tenisa ziemnego w historii odbył się właśnie na kortach Wimbledonu. Miało to miejsce w 1874 roku. Wówczas jeszcze turnieju tego nie uznawano za mistrzostwa Anglii.

Oficjalnie pierwszy turniej tenisowy miał miejsce w 1877 roku. Początkowo odbywały się tam jedynie rozgrywki mężczyzn, natomiast potem również poszerzono program o rozgrywki kobiet.

Korty Wimbledonu

Wimbledon odbywa się na obiekcie All England Tennis and Croquet Club. Znajdują się tam korty tenisowe trawiaste, dlatego też rozgrywki odbywają się właśnie na takich nawierzchniach.

Z tego względu Wimbledon uznawany jest również za nieoficjalne mistrzostwa odbywające się na kortach trawiastych.

All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTCC) jest klubem tenisowym znajdującym się w dzielnicy Wimbledon w Londynie. Został on założony już w 1868 roku i od tego czasu tradycyjnie jest miejscem, gdzie odbywają się rozgrywki turniejowe.

Na terenie obiektu znajduje się 18 kortów tenisowych z nawierzchnią trawiastą, na których odbywają się zawody. Również dostępne są tam 22 korty treningowe trawiaste, 8 kortów o powierzchni ceglanej oraz 5 zadaszonych kortów w halach.

Główny stadion obiektu jest w stanie pomieścić kilkanaście tysięcy widzów.

Wimbledon nagrody

Zwycięzcy turniejów otrzymują specjalne trofea Wimbledonu. Zaliczają się do nich puchar przeznaczony dla mężczyzn, natomiast kobiety otrzymują paterę.

Dodatkowo zwycięzcy dostają nagrody pieniężne. Kwoty przeznaczone dla zwycięzców są bardzo wysokie.

Wimbledon zwycięzcy

Turniej wyłonił wielu mistrzów gry w tenisa ziemnego. Również wśród nich znaleźli się Polacy.

Aktualnie, w 2022 roku, mistrzami Wimbledonu są:

  • Gra pojedyncza mężczyzn – Novak Đoković
  • Gra podwójna mężczyzn – Matthew Ebden, Max Purcell
  • Gra pojedyncza kobiet – Jelena Rybakina
  • Gra podwójna kobiet – Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková
  • Gra mieszana – Desirae Krawczyk, Neal Skupski

Gdy chodzi o Polaków wygrywających w Wimbledon, sukcesy naszego kraju rozpoczęły się tam już przed II wojną światową. Finalistką w grze pojedynczej w turnieju w 1937 roku była Jadwiga Jędrzejowska.

Następnie duże sukcesy w grze uzyskał Wojciech Fibak, który doszedł do ćwierćfinału w 1980 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje natomiast XXI wiek, ponieważ to właśnie wtedy w 2005 roku zwyciężczynią w turnieju juniorskim została Agnieszka Radwańska, a dwa lata później Urszula Radwańska. Agnieszka Radwańska doszła również do półfinałów i finału turnieju.

Na uwagę zasługują również Jerzy Janowicz, który był półfinalistą w 2013 roku, Łukasz Kubot, który doszedł do ćwierćfinału i w 2017 roku wygrał w grze podwójnej w parze z Marcelo Melo. Turniej juniorski w 2018 roku wygrała Iga Świątek, a do półfinału w 2021 roku doszedł Hubert Hurkacz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =