Kategorie
Bez kategorii

Kto to jest talib? Definicja, strój, filmy o talibach

Termin jak „talib” ma dwojakie znaczenie i często jest on używany również w sposób niepoprawny. Kim dokładnie są talibowie? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące tych osób!

Kim jest talib?

Talibami nazywa się tradycyjnie uczniów szkół kanonicznych lub medres, którzy uczą się Koranu. Edukacja talibów rozpoczyna się od około 10 roku życia.

Jednak obecnie termin ten jest najczęściej rozumiany w inny sposób. Talibami określa się osoby, które zajmują się prowadzeniem działań terrorystycznych, a także organizację terrorystyczną, która prowadzi działalność w państwach jak Afganistan, Pakistan.

Talibowie w Afganistanie

Talibowie działający w Afganistanie określani są również terminem Islamskiego Emiratu Afganistanu (IEA).

Jest to fundamentalistyczne ugrupowanie religijne, które rozpoczęło swoją działalność w 1994 roku. Ich ideologię polityczną można określić jako islamizm oraz nacjonalizm. Organizacja ta walczyła ze Stanami Zjednoczonymi, a po ostatnim wycofaniu się USA z Afganistanu znów rośnie w siłę.

Organizacja ta znana jest ze swoich fundamentalistycznych zasad religijnych, a także prowadzi publiczne egzekucje.

Wojna z talibami

Stany Zjednoczone prowadziły wojnę z talibami od ataków terrorystycznych, jakie miały miejsce w 11 września 2001 w Nowym Jorku.

Warto jednak wskazać, że organizacja ta rosła w siłę już od dłuższego czasu i nawet przed atakami była ona na celowniku służb Stanów Zjednoczonych. W tym czasie przywódcą znanym w tych regionach był Osama bin Laden – założyciel organizacji o nazwie Al-Ka’ida.

Trzeba też wspomnieć o tym, że w trakcie operacji prowadzonych przez USA często pojawiała się kwestia jak talibowie w Polsce, którzy mieli być przetrzymywani w naszym kraju.

Jak można rozpoznać taliba?

Strój taliba jest strojem podobnym do innych strojów noszonych w tej części świata. Mężczyźni noszą długie tuniki oraz nakrycia głowy – charakterystyczna czapka jest najczęściej wykonana z chusty.

Filmy dotyczące talibów

Do dyspozycji są filmy dokumentalne, które przedstawiają bliżej wizerunek organizacji oraz to, jak zmieniała się ona w ciągu ostatnich lat. Można również zobaczyć filmy fabularne dotyczące wojen w tym regionie. Wśród nich znajdują się także filmy oparte na faktach, które dotyczą wojen prowadzonych w Iraku oraz w Afganistanie.

Aby dowiedzieć się więcej o tej organizacji, warto zobaczyć filmy o talibach. Teraz również dostępne są one w internecie i można oglądać je za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 7 =