Kategorie
Zdrowie i Uroda

Czy rajstopy przeciwżylakowe pomagają w zwalczaniu żylaków?

Żylaki widoczne na nogach to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Istnieje wiele metod leczenia żylaków, a także zapobiegania ich dalszemu rozwojowi. Jedną z nich jest tak zwana kompresoterapia, która odbywa się z wykorzystaniem rajstop przeciwżylakowych. Czy to naprawdę działa?

Żylaki to przewlekła postać niewydolności żylnej. Na rozwój żylaków najczęściej narażone są kobiety pracujące na stojąco lub w pozycji siedzącej. Statystycznie występują one głównie u kobiet po 40. roku życia. Zakładanie nogi na nogę, brak odpowiedniego ruchu i ciągłe przebywanie w tej samej pozycji przez długi czas – to główne czynniki sprzyjające rozwojowi żylaków. W zapobieganiu ich występowania duże znaczenie ma też garderoba. Noszenie obcisłych spodni, skarpetek z uciskającą gumką, a także sauna i gorące kąpiele również sprzyjają powstawaniu żylaków kończyn dolnych.

Żylaki mogą rozwijać się przez długi czas, dlatego już na początkowych etapach warto rozpocząć leczenie – wtedy efekty będą najlepsze. Leczenie możemy podzielić zasadniczo na trzy rodzaje – zachowawcze, farmakologiczne oraz operacyjne. Skupmy się tutaj na leczeniu zachowawczym, w którym największą rolę odgrywa kompresoterapia.

Czym jest kompresoterapia i na czym polega?

Kompresoterapia to inaczej leczenie uciskowe. Jest to popularna, tania i nieinwazyjna metoda leczenia żylaków polegająca na zakładaniu specjalnych produktów uciskowych. Najbardziej popularne to rajstopy przeciwżylakowe, które możemy zakupić w wielu wariantach do wyboru – dobieramy je pod kątem rozmiaru oraz natężenia ucisku.

Leczenie uciskowe jest rekomendowane na każdym etapie choroby. Są one również polecane w profilaktyce, czyli powinny nosić je kobiety, u których istnieje zwiększone ryzyko powstawania żylaków – kobiet mających obciążenie rodzinne, kobiet w ciąży, pracujących przez długi czas w pozycji stojącej lub siedzącej.

Za sprawą zastosowania kompresoterapii można uciskać kończynę w taki sposób, aby docierała do niej odpowiednia ilość krwi i cyrkulacja nie była zaburzona. Rajstopy kompresyjne mają specjalną konstrukcję i wywołują ucisk na powierzchnię nóg, a tym samym rozkładają nacisk na ścianki żył. Dzięki nim możemy zapobiegać powstawaniu obrzęków, zmniejszyć średnice żył w kończynach dolnych, zamknąć zastawki żylne. W efekcie dochodzi do przywrócenia prawidłowego kierunku krążenia krwi w żyłach.

Liczne badania dowiodły, że kompresoterapia jest skuteczna, jeśli jest ona prowadzona prawidłowo i regularnie. Efekty są wtedy porównywalne z farmakoterapią. Nie tylko leczy, ale również działa profilaktycznie, czyli zapobiega powstawaniu żylaków.

W jaki sposób dobrać odpowiednie rajstopy przeciwżylakowe?

Jak już wspomnieliśmy, w sprzedaży możemy znaleźć różnego rodzaju rajstopy przeciwżylakowe. Różnią się one pomiędzy sobą rozmiarem, naciskiem, a także estetyką. Nie powinniśmy jednak kupować rajstop przeciwżylakowych i innych produktów uciskowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich badań będzie mógł dobrać rodzaj i siłę ucisku. Pod uwagę bierze się wtedy obecność owrzodzeń, sprawność fizyczną osoby chorej, a także jej wzrost. Konieczne jest zmierzenie nogi w kilku miejscach i wtedy dopasowuje się właściwe parametry produktu.

Istnieją cztery klasy kompresji. Produkty klasy I są rekomendowane w przypadku profilaktyki przeciwżylakowej i przy niewielkich żylakach. Klasa II to produkty o nieco większym ucisku, które stosowane są przy wyraźnych żylakach. Klasa III i IV stosowane są przy największym nasileniu schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + 19 =