Kategorie
Dom Sprzęt

Okap kuchenny szafkowy czy szczelinowy?

Dobrze dopasowany okap kuchenny warunkuje komfort i swobodę użytkowania. To właśnie dzięki niemu można skutecznie eliminować wszelkie zanieczyszczenia, które powstają podczas użytkowania płyty grzewczej, czy też piekarnika. Istotne jest, aby wybrać model funkcjonalny, a zarazem atrakcyjny pod względem wizualnym. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy nie tylko tradycyjne okapy blatowe lub ścienne. Wybór jest na tyle szeroki, że warto wziąć pod uwagę także mniej sztampowe rozwiązania.

Okap kuchenny szafkowy

Okap kuchenny szafkowy to opcja, która usatysfakcjonuje zwolenników nowoczesnych technologii. Dzięki niemu zaoszczędzimy sporą ilość przestrzeni, a wnętrze stanie się o wiele przyjemniejsze w eksploatacji. Można wyróżnić okapy szufladowe oraz uchylne. Modele szufladowe są wysuwane. Oznacza to, że użytkownik widzi jedynie frontową część konstrukcji. Tylko wysunięty okap jest aktywny. To właśnie wtedy pochłania wszelkie opary. Po wsunięciu jego działanie zostanie zatrzymane. Warto mieć świadomość, że ten rodzaj okapu kuchennego wymaga częściowej zabudowy szafki, co dla niektórych osób może być utrudnieniem.

Okapy kuchenne uchylne montowane są bezpośrednio w szafce. Drzwiczki uchylane są od góry. Dopiero po ich otworzeniu okap uruchamia się. Konstrukcja tego modelu wymaga pełnej zabudowy szafki. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że na pierwszy rzut oka nie zauważymy obecności okapu w pomieszczeniu. Możemy korzystać z niego tylko podczas gotowania. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na wystrój wnętrza.

Okap kuchenny szczelinowy

Okapy kuchenne szczelinowe posiadają konstrukcję, która wymaga gruntownej przebudowy pomieszczenia. Właśnie dlatego model ten powinien być uwzględniony już na etapie projektowania budynku lub podczas jego remontu. Jest to pewna niedogodność, jednak to rozwiązanie ma znacznie więcej zalet niż wad. Powietrze zasysane jest przez szczelinę, która znajduje się w ścianie lub suficie. Wynika to z faktu, że ciepłe masy powietrza unoszą się ku górze.

Powietrze, które uległo oczyszczeniu oddawane jest przez szczelinę, która umieszczona jest np. w dolnej części mebli. Zabudowane okapy kuchenne stanowią więc jednocześnie system wentylacji. Pozytywnie przekłada się to na komfort użytkowania kuchni. Oczywiście istnieje możliwość pracy w wyciągu. W takim trybie oczyszczone powietrze nie jest oddawane do wnętrza.

Co wybrać?

Okapy kuchenne szczelinowe to zaawansowane konstrukcje, które często wykorzystywane są obiektach użyteczności publicznej. Jest to opcja najbardziej ekskluzywna, jednak minusem jest problematyczny montaż. Dla wielu osób będzie to najważniejszą przeszkodą. Jeśli jednak dopiero projektujemy kuchnię swoich marzeń, to nie należy wykluczać modelu szczelinowego.

Okapy szafkowe są relatywnie proste i szybkie w montażu. Nie musimy przeprowadzać remontu, gdyż wystarczy jedynie wykonać obudowę. Wielkim atutem jest fakt, że okap pozostaje niewidoczny na pierwszy rzut oka. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu to, że należy aktywować go podczas każdego gotowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 10 =