Kategorie
Dom

Aranżacja kuchni. Ciekawe rozwiązania, które sprawdzą się także w Twoim domu!

Często można spotkać się z przekonaniem, że kuchnia jest najtrudniejszym wnętrzem w aranżacji. Rzeczywiście, to pomieszczenie, które pełni szereg praktycznych funkcji i powinno być opracowane tak, by spełniać wymogi ergonomii. Aby korzystanie z tego wnętrza było jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze, można zastosować w nim ciekawe, funkcjonalne rozwiązania. Co warto wybrać?

Jeżeli nie wiesz, jak urządzić kuchnię, możesz poszukiwać inspiracji online. Druga opcja to projektant wnętrz, po którego pomoc sięga obecnie coraz więcej Polaków. Niezależnie od wybranej opcji, gdy w kuchni zagoszczą rozwiązania wspierające jej funkcjonalność, wtedy codzienne gotowanie, jedzenie czy sprzątanie może być jeszcze prostsze.

Zapraszamy do zapoznania się z interesującymi, nowoczesnymi rozwiązaniami, które uwzględniają współczesne projekty kuchni!

1. Szafki typu cargo

Cargo to dzisiaj jeden z najczęściej wybieranych sposobów wyposażenia szafek kuchennych. Pod tym terminem znajdują się wysuwane półki, które umieszczane są w szafkach stojących. Określane są także potocznie jako wyciągi.

Szafki cargo dają natychmiastowy podgląd tego, co znajduje się wewnątrz nich. Można wtedy uzyskać także łatwiejszy dostęp do ich zawartości – bez konieczności przesuwania zawartości. Takie funkcjonalne wyposażenie rekomenduje każdy architekt wnętrz – sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i w tych większych kuchniach.

2. Szuflady cokołowe

Zazwyczaj cokoły, czyli dolne części szafek kuchennych znajdujące się tuż przy podłodze nie posiadają żadnej funkcji. Można jednak zamienić je w praktyczne szuflady do przechowywania produktów spożywczych czy wyposażenia kuchennego.

Szuflady cokołowe to bardzo dobre rozwiązanie w mniejszych kuchniach, gdzie aranżacja wnętrz musi uwzględniać wszystkie dostępne przestrzenie do przechowywania.

3. Rozwiązania do szafek narożnych

Narożne szafki w kuchni nie muszą sprawiać problemów z przechowywaniem. Zastosowanie specjalnego wyposażenia powoduje, że narożnik nie będzie już niewykorzystaną przestrzenią.

Przykładowe rozwiązania do szafek narożnych:

  • karuzela – obrotowa półka pozwalająca na łatwy dostęp do umieszczonych na niej przedmiotów
  • szuflady narożnikowe – wysuwane szafy o konstrukcji dopasowanej do narożnika mebli
  • mechanizmy Magic Corner – bazują na wysuwanych półkach, dając dostęp do wielopoziomowej przestrzeni do przechowywania

4. Stół w szufladzie

To ciekawe rozwiązanie, które sprawi, że wystrój wnętrz nie wymaga wtedy stosowania dodatkowego stolika. Stół znajdujący się w szufladzie doskonale sprawdzi się w mniejszych kuchniach.

5. Sortowniki na odpady

Gdy chodzi o projektowanie wnętrz kuchennych, nie można zapominać też o praktycznych aspektach związanych z sortowaniem odpadów. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie specjalnego systemu sortowników, który pozwala na uzyskanie przestrzeni na wszystkie typy odpadów.

Najczęściej sortowniki umieszczane są w wysuwanych szufladach, dzięki czemu pozwalają na łatwy dostęp do pojemników. Gdy pojemniki na śmieci zapełnią się, można łatwo je wyciągnąć, a zawartość odpowiednio zutylizować.

6. Wyspa kuchenna

Coraz częściej aranżacje kuchni uwzględniają także wyspę kuchenną. Dzięki niej można uzyskać dodatkowy dostęp do blatu oraz przestrzeni do przechowywania.

Wyspa kuchenna może posłużyć również jako miejsce montażu kuchenki – warto uzupełnić ją wtedy o odpowiedni okap wyspowy. Także na wyspie kuchennej można serwować posiłki – w tym przypadku zamiast zwykłych krzeseł stosuje się wysokie hokery.

Dzięki tak wielu ciekawym, funkcjonalnym rozwiązaniom kuchnia może stać się ergonomiczna i komfortowa. Warto zatem wziąć je pod uwagę przy urządzeniu tego wnętrza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 7 =