Kategorie
Finanse i biznes

Spłata długu przez pożyczkę – czy to dobry pomysł?

Długi mogą przytrafić się każdemu. Gdy pojawiają się problemy ze spłatą zobowiązań, często pojawia się pokusa zaciągnięcia kolejnych, by spłacić te dotychczasowe. Czy pożyczka na spłatę długu jest dobrym rozwiązaniem? Jak inaczej można poradzić sobie z rosnącym zadłużeniem?

Raty pożyczek i kredytów, abonamenty, rachunki – długi mogą mieć różne przyczyny. Oczywiście, najlepiej spłacać wszystkie zobowiązania na bieżąco. Co jednak zrobić wtedy, gdy na pokrycie wydatków nie starcza już pieniędzy?

Czy kredyt na spłatę zadłużenia to dobry wybór?

Jeżeli wydatki rosną, w takim przypadku pojawia się pytanie – jak je spłacić? Gdy na koncie brakuje pieniędzy, a obecne dochody nie pozwalają na pokrycie wszystkich zobowiązań, częstym pomysłem jest pożyczka na spłatę długów. Uzyskane pieniądze można wtedy od razu przeznaczyć na spłatę rat.

Jednak nowy kredyt na spłatę długów to także nowe zobowiązanie, które trzeba będzie spłacić. Warto więc wziąć to pod uwagę, podpisując kolejną umowę.

Pożyczka na spłatę długów – gdzie można go otrzymać?

Obecnie kredyt na spłatę zadłużenia można otrzymać w różnych instytucjach finansowych. Gdy długi są niewielkie, a także nie są przeterminowane, czyli nadal spłacane są w terminie, pożyczkę można uzyskać w banku. Zdarza się jednak, że bank po sprawdzeniu klienta w bazie BIK – Biura Informacji Kredytowej odmawia przyznania mu finansowania.

Na prostszych zasadach pożyczka na spłatę długów udzielana jest przez pozabankowe firmy pożyczkowe. O środki można ubiegać się wtedy zarówno za pośrednictwem internetu, jak i stacjonarnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie pożyczki związane są z wyższymi kosztami niż te bankowe. Niekiedy jako zabezpieczenie spłaty długu stosuje się też hipotekę, na przykład na mieszkaniu, domu, gruntach.

Spłata długów przez pożyczki – uwaga na spiralę zadłużenia!

Decydując się na pożyczkę na spłatę długów, trzeba pamiętać o tym, że jest to ryzykowna opcja. Kolejne pożyczki mogą doprowadzić wtedy do spirali zadłużenia, która tylko pogłębi obecne problemy.

W przypadku narastających zobowiązań dłużnik może narazić się na windykację oraz na zajęcia komornicze. Na spłate komornika przeznaczane są wtedy oszczędności, pensja. Komornik ma także prawo do zajęcia ruchomości i nieruchomości i zlicytowania ich na poczet długów.

Gdy zatem pojawiają się problemy z zadłużeniem, warto poszukać pomocy – skontaktować się z wierzycielem, skorzystać z pomocy kancelarii andywindykacyjnych, a w ostateczności rozważyć upadłość konsumencką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × trzy =