Kategorie
Zdrowie i Uroda

Hospicja

Hospicja to miejsca znane do wielu lat, kojarzone z bólem, cierpieniem oraz ze śmiercią. Musimy jednak uświadamiać wszystkich, że tak wcale nie jest. Hospicja to przede wszystkim miejsca, w których poprawia się jakość ostatnich faz życia człowieka.

Opieka w hospicjach polega nie tylko na opiece medycznej, ale także na opiece psychicznej i zapewnianiu godności każdemu pacjentowi. W każdym hospicjum znajduje się psycholog, który nie tylko pracuję z pacjentem, ale także z jego najbliższymi, przygotowuje wszystkich psychicznie na każdą możliwość. Kolejną ważną osobą jest rehabilitant, który podejmuje się pracy z podopiecznymi hospicjów, pomaga im zadbać o kondycję fizyczną, dzięki czemu czują się znacznie lepiej, w znacznym stopniu poprawia to samopoczucie chorujących. Jednak najważniejszą rolę pełnią wolontariusze, to oni wnoszą najwięcej i pomagają pacjentom zupełnie bezinteresownie i ze szczerego serca, dzięki długim rozmowom oraz wspólnie spędzonymi chwilami można szybko zauważyć jak poprawia się samopoczucie ludzi leżących w hospicjach. Dlatego też wspieramy hospicja, jest to nasz cel, by poprawić jakość życia każdemu człowiekowi, który znajduje się w końcowej fazie swojego życia.

Opiekę możemy podzielić na dwa modele, pierwszy to najpopularniejszy, czyli chorujący spoczywa w odpowiednim instytucie, w którym zapewnia mu się wszystko, jednak trzeba przyznać, że takie rozwiązanie nie należy do najprzyjemniejszych, każdy chciałby spędzić ostatnie chwile w cieple swojego domu, dlatego też powstał drugi model. Domowa opieka paliatywna jest bardzo dobra dla pacjenta, wówczas do opieki zatrudnia się wykwalifikowaną pielęgniarkę, a także angażuje członków rodziny. Domownicy powinni zostać przeszkoleni z odpowiednich zachowań i reakcji. W obu modelach bardzo istotna jest ingerencja wolontariuszy.

Pomoc wolontariuszy

Wolontariat jest bardzo ważny jeśli chodzi o pomoc ludzi nieuleczalnie chorych. W większości przypadków ludziom czekającym na śmierć brakuje chęci do wszystkiego, są zasmuceni, brakuje im osób do rozmowy. Wolontariusz może zająć się tym. Nie wiele trzeba, by pomóc poczuć się lepiej chorującej osobie, jedyne co wolontariusz musi dać od siebie to trochę wolnego czasu poświęconego na rozmowy, zrozumienie, poczucie humoru.

Wolontariusze to nie tylko osoby, które osobiście wspierają chorych, są to również osoby, które przyczyniają się w jakikolwiek sposób do poprawy poziomu ostatnich chwil życia pacjentów. Pomagają między innymi małe dzieci, przedszkolaki, które robią laurki, ozdoby i inne plastyczne upominki, dostając taki skromny prezent od malucha na każdej twarzy pojawia się szczery uśmiech, a wiadomo, że uśmiech to najlepsze lekarstwo na wszystko. Fachowcy także pomagają, ich pomoc polega na świadczeniu swoich usług na rzecz hospicjum, studenci i młodzież często organizują zbiórki pieniędzy, czy też prowadzą strony internetowe promujące wspieranie takie ośrodki.

Sposobów na pomoc jak widać jest multum, wszystko zależy od inicjatywy każdego z nas, od wielkości naszego serca. Wspierać hospicja możesz także Ty! Już dziś udaj się do najbliższego hospicjum i zgłoś swoją kandydaturę. Aby zostać wolontariuszem wystarczy trochę chęci i szczere intencje. Nie każdy nadaje się, by pracować osobiście z chorymi, ale każdy może w jakikolwiek sposób pomóc.

Nie masz pomysłu co zrobić? Chociażby przekaż 1% swojego podatku na hospicjum! To już jest ogromny dar i wielka pomoc.

Na podstawie poniższego materiału możemy dowiedzieć się jak wiele potrzebują hospicja oraz jak bardzo ważna jest pomoc potrzebującym.

Zachęcamy do wspierania hospicjów.

Hospicja dla dzieci.

To specjalne miejsce dla tych najmłodszych, którym nie było dane żyć długo. Podopieczni dziecięcych hospicjów wymagają szczególnej opieki i pomocy. W takich sytuacjach wskazane jest hospicjum domowe, by dziecko czuło się bezpiecznie i miało wsparcie najbliższych mu osób, którymi są rodzice. Opieka nie byłaby możliwa bez pomocy specjalistów, którzy każdego dnia odwiedzają małych pacjentów, niezbędny jest również bardzo drogi sprzęt rehabilitacyjny, na który często nie stać rodziny chorujących. Dlatego też różne organizacje charytatywne organizują zbiórki, by w jakikolwiek sposób wspomóc rodziny umierających dzieci. W przypadku najmłodszych bardzo ważne są różnego typu atrakcje, to pozwala im realizować swoje marzenia i wyrwać się od trudów dnia codziennego, chociażby na chwilę, jest to bardzo ważne i w olbrzymim stopniu pomaga poprawić samopoczucie maluchów.

Opieka takich hospicjów obejmuje wsparcie emocjonalne, duchowe, fizyczne oraz społeczne. Liczy się przede wszystkim poprawianie jakości życia pacjentów, eliminowanie dokuczliwych objawów, zapewnianie ulgi, a także wspieranie rodziców i dodawanie im otuchy.

Nie możemy stać obojętnie, wspierajmy hospicja by zapewnić odrobinę godności tym, którzy dopiero stanęli na rozbiegu życia, a już muszą przejść na drugi świat. Takie sytuacje nie są łatwe, ale powinniśmy w jakikolwiek sposób pomagać bliźnim. Nie zależnie kim jesteś i co robisz, musisz pamiętać że tu nie tylko chodzi o darowizny w postaci pieniędzy, ale również o inną pomoc, o tym możesz dowiedzieć się więcej na innych podstronach naszego serwisu.

Informacje dla rodziców chorego dziecka.

U dzieci występuje wiele nieuleczalnych chorób, ich lista jest bardzo długa, jednak nie każda choroba jest równoważna z obowiązkową opieką. Są choroby, które bardzo szybko postępują i doprowadzają do szybkiej śmierci dziecka, istnieją również takie które postępują stopniowo, dzięki takiemu podziałowi chorób można łatwo oszacować ile zostało życia naszemu dziecku.

Bardzo trudnym i nieprzyjemnym etapem jest uświadomienie rodziny o nieuleczalnej chorobie ich dziecka oraz przygotowanie ich do najgorszego. Podczas opieki nad dzieckiem rodzice są objęci opieką psychologa. Ten temat powinien zostać omówiony podczas pierwszego spotkania, bardzo ważne jest by rodzice pogodzili się ze wszystkim i rozumieli jak cel ma opieka hospicyjna. Na co mogą liczyć rodziny chorych dzieci? Przede wszystkim na stałą pielęgniarkę, która została wykwalifikowana pod kątem takiej opieki. Możliwość wezwania w nagłych przypadkach pielęgniarki, bądź lekarza, który zjawi się w ciągu 2 godzin wliczając czas dojazdu. Do dyspozycji jest również duchowny, rehabilitant, pracownik socjalny, a także psycholog. Pielęgniarka dostarczy potrzebne leki oraz sprzęt, pracownik socjalny zadba od sprawy materiale.

Po śmierci potomka hospicja oferują wsparcie dla rodziców oraz rodzeństwa zmarłego pacjenta, wszystko po to, by pomóc przejść przez takie trudne chwile. Zwykle taka opieka jest bezpłatna, finansowana przez fundacje charytatywne oraz NFZ.

By pomóc w refundacji opieki organizowane są przeróżne akcje, po raz kolejny wspomnimy o przekazywaniu 1% podatku na rzecz hospicjów. Takie akcje są promowane w przeróżnych środowiskach, dowodem na to może być film nakręcony przez raperów, którzy zachęcają do wypełnienia tej jednej rubryki w swoim rozliczeniu.
http://www.youtube.com/watch?v=TN9Fm3O4mI4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 5 =