Kategorie
Zdrowie i Uroda

Nowoczesne metody leczenia żylaków

Żylaki to jeden z tych problemów, który jest zarazem powszechny i niedoceniany. Dotyka on niemal co drugiej Polki i co trzeciego Polaka. Żylaki oznaczają spory dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu a także poważne kłopoty zdrowotne, zwłaszcza w wypadku tych nieleczonych. Na szczęście polskie kliniki, takie jak Centrum Medyczne Plus Med z Kielc, dysponują bardzo szerokim wachlarzem nowoczesnych metod leczenia tej choroby.

Do pewnego momentu najpowszechniejszym sposobem leczenia było inwazyjne leczenie żylaków – operacyjne polegające na usunięciu zmian chorobowych. Dziś jest to ostateczność, która jest wykorzystywana wyłącznie w najpoważniejszych i najbardziej zaawansowanych stadiach choroby. W ostatnich latach w klinikach takich jak Centrum Medyczne Plus Med z powodzeniem stosuje się metody, które nie wymagają hospitalizacji i nie stanowią tak dużego obciążenia dla organizmu jak operacja. Dzięki temu zamiast długotrwałego pobytu w szpitalu zabieg likwidacji żylaków może wiązać się jedynie z kilkugodzinnym pobytem w ośrodku.

Nowoczesne metody leczenia żylaków cechują się nie tylko krótkim okresem rekonwalescencji, ale i są niemalże bezbolesne. Są też wykonywane z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego, a nie ogólnego. Nie trwają też długo – często sam zabieg trwa kilkadziesiąt minut, a po jego wykonaniu można wrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania. Nie pozostawiają one też blizn i krwiaków, które towarzyszyły czasem operacjom. Są one zatem atrakcyjne także dla tych osób, dla których ważny jest wygląd po zabiegu. Najważniejsze jednak, że są to metody po prostu skuteczne.

W Plus Med, jednym z ośrodków, które specjalizują się w leczeniu żylaków, wprowadzając w polskich realiach innowacyjne metody, oferowane jest kilka rodzajów zabiegów. Jednym z najnowszych i najnowocześniejszych jest zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodnę, znany także jako skleroterapia parowa SVS. Jest to metoda, która do likwidacji żylaków wykorzystuje specjalny aplikator, który po wkłuciu w żyłę podaje do niej parę wodną o wysokiej temperaturze. Powoduje to zasklepienie światła żyły i zamknięcie żylaka oraz jego późniejsze wchłonięcie przez organizm.

Do zamykania żylaków stosowane są także specjalne kleje. Odpowiednia substancja wstrzykiwana jest poprzez cewnik do żyły. Tak jak w wypadku skleroterapii uszkadza ona ścianki naczynia i zaślepia je. W tym wypadku pacjent nie musi jednak nosić pończoch uciskowych, ani nie musi poddawać się znieczuleniu. Jeszcze inna metoda, które jest stosowana w Centrum Medycznym Plus Med, to zabieg laserowej ablacji wewnątrzżylnej. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się światłowód wprowadzany do żyły. To jego światło uszkadza naczynie, umożliwiając jego zamknięcie. To prawdopodobnie najpowszechniej wykorzystywana metoda z tych najbardziej nowoczesnych – stosowana jest od 1999 roku i szybko zaczęła wypierać tradycyjne operacje. W Centrum Medycznym przeprowadza się także zabiegi miniflebektomii i podwiązywania niewydolnych żył przeszywających. Inne nowoczesne metody usuwania żylaków zakładają wykorzystanie specjalnych pianek, ultradźwięków, fal radiowych. Dodatkowym wsparciem w leczeniu żylaków mogą być też środki farmakologiczne oraz pończochy uciskowe. Te ostatnie mają także zastosowanie profilaktyczne. Niezależnie jednak od metody, która zostanie zastosowana – tematem zdecydowanie powinien zająć się lekarz specjalista. Żylaki wiążą się z bólem nóg, obrzękami i uczuciem ciężkości kończyn dolnych – to zaś znacznie może obniżać komfort życia chorego. Im zaś dłużej czekamy, tym powikłania będą większe, a leczenie bardziej kosztowne i rozległe – dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie żylaków, warto udać się do ośrodka zdrowia przynajmniej w celu przeprowadzenia konsultacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 1 =