Kategorie
Dom

Fotele obrotowe. Zadbaj o wygodną pracę w home office!

Epidemia koronawirusa spowodowała, że wielu pracowników zaczęło realizować swoje obowiązki w home office, czyli w swoich domach. Aby praca była wtedy wygodna i zdrowa, warto pamiętać o odpowiednim fotelu biurowym. Co wybrać?

Pracodawca ma obowiązek stworzyć dla pracowników stanowiska pracy, które są zgodne z przepisami BHP. Oznacza to między innymi zakup odpowiedniego umeblowania. W pracach odbywających się przy biurku kluczowy jest wtedy fotel biurowy o właściwościach ergonomicznych.

Ergonomia w kontekście pracy biurowej ma bardzo duże znaczenie. To właśnie ona wpływa nie tylko na komfort, lecz też na bezpieczeństwo pracy, która odbywa się w pozycji siedzącej. Gdy pracownik realizuje swoje obowiązki w home office, również powinien zadbać o to, aby pracować w odpowiednich ku temu warunkach. Zwykłe krzesło to za mało!

Stanowisko pracy biurowej w domu

Zarówno w biurze, jak i w domu – odpowiednie stanowisko ma priorytetowe znaczenie dla bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatem, jak powinno ono wyglądać wtedy, gdy odbywa się praca w domu?

Przede wszystkim najważniejsze będą właściwe biurko oraz fotel obrotowy. Chociaż niektóre osoby wolą pracować w łóżku czy na kanapie, to jednak nie zawsze jest to komfortowe, a na dłuższą metę może również powodować bóle pleców, nieprzyjemne drętwienie mięśni.

Biurko nie jest jednak obowiązkowe – wystarczy blat na odpowiedniej wysokości, na przykład stół jadalniany albo kuchenny. Gdy jednak chodzi o siedzisko, nie warto iść na kompromisy, ponieważ to właśnie ono ma największy wpływ na bezpieczeństwo i wygodę przebywania w pozycji siedzącej.

Chociaż dzisiaj w sklepach można znaleźć wiele modeli krzeseł i foteli biurowych – nawet w cenach poniżej stu złotych – to warto jednak pamiętać o tym, że nie każde z nich jest w stanie stworzyć odpowiednie warunki do pracy. Czym zatem warto kierować się przy zakupie dobrego fotela do pracy biurowej w domu?

Jaki fotel do pracy biurowej wybrać?

Aby praca biurowa w home office była komfortowa, należy przede wszystkim skupić się na poszukiwaniu foteli ergonomicznych. Konstrukcja tego typu umeblowania wspiera pracownika i redukuje ryzyko pojawiania się dolegliwości bólowych, chorób zawodowych, na przykład chorób kręgosłupa.

Przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu do pracy w domu warto zatem zwrócić szczególną uwagę na jego konstrukcję, a także na indywidualne dopasowanie do sylwetki, by korzystać z niego bez ryzyka pojawienia się nieprzyjemnego bólu pleców. Czym powinien charakteryzować się dobry fotel biurowy?

Oparcie – powinno sięgać co najmniej do wysokości łopatek lub może być wysokie – z zagłówkiem, aby zapewnić jeszcze więcej wygody. Oparcie powinno być wcięte w rejonie kręgosłupa lędźwiowego, by zapewniać właściwe podparcie. Także warto zwrócić uwagę, czy fotel posiada funkcję Tilt – pozwala ona na odchylenie oparcia do tyłu, aby wyprostować kręgosłup i mięśnie bez konieczności wstawania z fotela. To przekłada się na większy komfort pracy.

Siedzisko – to także bardzo istotny element konstrukcji fotela biurowego. Powinno mieć właściwą głębokość dopasowaną do wzrostu użytkownika. Lepsze modele posiadają funkcję regulacji głębokości. Siedzisko powinno mieć też płynnie regulowaną wysokość.

Podłokietnikifotele biurowe powinny posiadać podłokietniki z regulacją, aby dać podparcie dla rąk podczas pracy.

Podstawa – do pracy biurowej najlepiej nadają się fotele obrotowe, które wyposażone są w kółka dopasowane do konkretnego typu podłogi.

Materiał obiciowy – najwyższy komfort zapewniają tkaniny oraz siateczki, które nie nasilają potliwości jak sztuczna skóra.

Zatem przy poszukiwaniu dobrego fotela do pracy w domu warto pamiętać o tych parametrach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + 20 =